top_01
strona główna
Beata


aktualności
trailery, clipy, filmy
filmografia
czekanie czekanie na niespotykane
nr 1
kontakt


księga gości
polecam
moi przyjaciele


przyjaciele
Inauguracja sezonu Off de BICZ
W weekend 22-24 września zapraszamy na inaugurację nowego sezonu. Impreza rozpocznie się w piątek o godz. 19.00 wznowieniem spektaklu "Wieczorek anarchistyczny" Teatru Stajnia Pegaza. Po spektaklu na plaży przy teatrze odbędzie się ognisko inauguracyjno-integracyjne dla wszystkich chętnych i zainteresowanych, podczas którego Mamafilm Beaty Staszyńskiej i Piotr Rejmer zorganizują sesję zdjęciowo-filmową, będącą kolejnym etapem projektu "Portret podwójny - bowwowwow", pracy doktorskiej Beaty Staszyńskiej w PWSFTviT w Łodzi.

23 września o 19.00 będzie okazja zobaczyć spektakl Teatru Zielony Wiatrak "Drapacze chmur", który opowiada o problemie emigracji z perspektywy dwóch pokoleń: rocznika 65 i 78, a 24 września na placu przed wejściem na molo sopockie spektakl uliczny "Wyprzedaż wspomnień" inspirowany opowiadaniami Brunona Schulza Teatru Poza Tym.

22 września (piątek) godz. 19.00
"Wieczorek anarchistyczny" wg "Wilka stepowego" Hermanna Hessego, Teatr Stajnia Pegaza
Wznowienie w nowej obsadzie!

scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
wykonanie: Grzegorz Sierzputowski i Grzegorz Szlanga

Pierwsza wersja spektaklu powstała w 2003 roku we wsi Strzelewo, gdzie autorzy zaszyli się, by w spokoju odosobnienia studiować Wilka stepowego Hermanna Hessego. Najpierw przeczytano tekst wiele razy, tak że wszyscy znali go prawie na pamięć, potem długie dyskusje, pisanie adaptacji i intensywna trzydniowa praca nad sceniczną wersją.
W ten sposób narodziło się przedstawienie, którego głównym tematem jest inicjacja duchowa człowieka. "To kryzys człowieka i artysty, niepokojący stan świata i refleksja nad nim staje się trójwymiarową, naszą, teatralną opowieścią" - podsumowuje Ewa Ignaczak. Na motto spektaklu wybrano fragment Wilka...:

"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania. Czy to nie dowcipne? Oczywiście nie chcą pływać! Urodzili się przecież dla ziemi, nie dla wody. I oczywiście nie chcą myśleć, gdyż stworzeni zostali do życia, a nie do myślenia! Tak, a kto myśli
i kto z myślenia czyni sprawę najważniejszą, ten wprawdzie może w tej dziedzinie zajść daleko, ale taki człowiek zamienił ziemię na wodę i musi kiedyś utonąć.:"

Zobaczymy wznowienie spektaklu, w którym rolę tytułowego wilka - Harrego - gra Grzegorz Szlanga. Także i tym razem skupienie wykonawców, kreowane przez nich przemyślane i wiarygodne postacie sprawiają, że ten kameralny, nawet intymny spektakl, w którym prócz rozmowy bohaterów tak mało się dzieje, przykuwa uwagę.

23 września (sobota) godz. 19.00
"Drapacze chmur", Teatr Zielony Wiatrak
tekst: Marek Brand i Bartosz Frankiewicz
reżyseria: Marek Brand
wykonanie: Marek Brand, Bartosz Frankiewicz
muzyka na żywo: Kuba Müller
reżyseria świateł: Magdalena Sidun

Artyści deklarują, że to spektakl polityczny? Polityczny, bo opowiada o Polakach, którzy marzą, a ich marzenia prowadzą na emigrację. Czasami marzeniem jest wielka miłość, czasami po prostu para nowych butów. Oba są równie ważne. Niełatwa rzeczywistość ekonomiczna i społeczna, w jakiej znajdują się bohaterowie "Drapaczy" sprawia, że oba są trudne do zrealizowania. Czy walka o marzenia jest walką z wiatrakami?
Wyjątkowo autorem tekstu do spektaklu nie jest sam Marek Brand ? założyciel i reżyser Teatru Zielony Wiatrak. Tym razem zaprosił do współpracy jednego ze swoich aktorów: Bartka Frankiewicza. Dzięki temu powstały tekst opowiada o problemie emigracji z perspektywy dwóch pokoleń: rocznika 65 i 78.

24 września (niedziela) godz. 20.00
plac przed wejściem na molo sopockie (przy nowych kasach)
"Wyprzedaż wspomnień" spektakl uliczny inspirowany opowiadaniami Brunona Schulza, Teatr Poza Tym
scenariusz i reżyseria całości: Jarosław Rebeliński
II reżyser: Ewa Ignaczak
scenografia: Jarosław Rebeliński, Maciej Chojnacki
choreografia: Magdalena Brzezińska
muzyka: Dominik Kuśmierczyk
kierownik produkcji: Agnieszka Kochanowska
aktorzy: Adam Akerman, Ola Blonkowska, Weronika Podlesińska, Agnieszka Kochanowska, Miłosz Kuligowski, Damian Mach, Ania Melzacka, Gosia Pokrywko, Magda Sidun, Monika Szmidt, Krystian Wyżykowski

Widowisko powstało na kanwie opowiadań Brunona Schulza. W związku z tym, że proza Schulza jest nasycona niezwykle plastycznymi obrazami zarówno postaci, jak i miejsc, staje się znakomitych materiałem dla teatru ulicznego, w którym przemawia przede wszystkim forma, nie słowo. Schulz przedstawia rzeczywistość na granicy snu i jawy, codzienności i odświętności, tego co zwykłe, i tego co bajeczne ? twórcy widowiska chcą stworzyć miejsce odrealnione i odmienione dzięki teatrowi, miejsce magiczne i mityczne. Miejsce, w którym powstaje świat zbudowany z symboli możliwych do emocjonalnego odczytania dla każdego widza.
Bohaterem widowiska jest młody mężczyzna, który swoją obecnością kształtuje i przemienia rzeczywistość, z którą ma do czynienia. Kiedy się pojawia, ludzie, rzeczy i miejsca przeobrażają się, przybierając formy niezwykłe, tajemnicze i magiczne. W drodze spotyka sytuacje ze swojej przeszłości i przyszłości, błądząc pomiędzy fikcyjnymi obrazami a rzeczywistością, poszukując Domu.

Sopocka Scena Off de BICZ
Teatr na Plaży
ul. Mamuszki 2
81-718 Sopot
tel. 058555 22 34 lub 0609 690 038
www.offdebicz.sopot.pl
Beata Stopka